+90 (0212) 290 62 72 (pbx)

Adres: Gürsel Mah. İmrahor Cad. No: 29 / A Kat: 6 PREMİER KAMPÜS OFİS, 34400 Kağıthane / İSTANBUL (TÜRKİYE)

Telefon: +90 (0212) 290 62 72 (pbx) - Mail: info@basalanpatent.com.tr

Tasarım İzleme, Devİr, Lisans, Adres, Unvan, Nevİ Değİşİklİğİ, Veraset ve İntİkal İşlemleri

1.Endüstriyel Tasarım İzleme
Endüstriyel tasarım haklarınızın etkin bir şekilde korunabilmesi için, Türk Patent Enstitüsü Başkanlığı nezdinde başvuruları yapılan ve Resmi Endüstriyel Tasarım Bülteni’nde ilan edilen endüstriyel tasarımların, kendi tasarımınızla benzer olup olmadığının takibi yapılabilecek olup,benzer bulunan tasarım ya da tasarımlar her ay düzenli olarak tarafınıza rapor edilecektir.

Endüstriyel tasarım izleme sistemi sayesinde,Türk Patent Enstitüsü tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan ve ortalama 400-500 adet endüstriyel tasarım tescil başvurusunun ilan edildiği Resmi Endüstriyel Tasarım Bülteni incelenerek,endüstriyel tasarımlarınızla aynı ya da ayırt edilemeyecek derecede benzer olan tasarımların henüz başvuru aşamasında iken tespit edilmesi ve itiraz edilerek iptalinin sağlanması mümkün olabilecektir.

 

2.Adres Değişikliği


Tasarım sahibinin adresinde herhangi bir değişiklik olduğu takdirde, adres değişikliğinin Türk Patent Enstitüsü’ne bildirilmesi ve sicile kayıt edilmesi gerekmektedir. Adres değişikliği, aynı tasarım sahibi adına tescilli yada başvuru aşamasındaki tüm tasarımlarda yapılmalıdır.

3.Unvan Değişikliği


Tasarım sahibinin unvanında herhangi bir değişiklik olduğu takdirde, unvan değişikliğinin Türk Patent Enstitüsü’ne bildirilmesi ve sicile kayıt edilmesi gerekmektedir. Unvan değişikliği, aynı tasarım sahibi adına tescilli yada başvuru aşamasındaki tüm tasarımlarda yapılmalıdır.

4.Nevi Değişikliği


Tasarım sahibi kuruluşların unvanında nevi değişikliği olduğu takdirde, nevi değişikliğinin Türk Patent Enstitüsü’ne bildirilmesi ve sicile kayıt edilmesi gerekmektedir. Nevi değişikliği, aynı tasarım sahibi adına tescilli yada başvuru aşamasındaki tüm tasarımlarda yapılmalıdır.
5.Devir
Tasarım devri; tasarım sahibinin tescilli tasarım haklarının üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç, tasarımın devri yazılı olarak devir sözleşmesi ile yapılır. Tasarımın devrinin Türk Patent Enstitüsü’ne bildirilmesi ve sicile kayıt edilmesi gerekmektedir.

6.Lisans
Tescilli bir endüstriyel tasarımın kullanım hakkı (lisans) lisans yoluyla üçüncü kişilere verilebilir. Endüstriyel tasarım üzerindeki lisansın Türk Patent Enstitüsü’ne bildirilmesi ve sicile kayıt edilmesi gerekmektedir.

7.Veraset ve İntikal

Tasarım sahibinin ölümü durumunda, tasarım hakları mirasçılara intikal etmekte olup, tasarım haklarının mirasçılarına intikalinin Türk Patent Enstitüsü’ne bildirilmesi gerekmektedir.

ISO 9001:2008 Kalite Belgesi’ne sahip Başalan Patent Limited Şirketi olarak, 22 yılı aşkın deneyimimiz ve konusunda uzman kadromuz ile yurt içi ve yurt dışında fikri ve sınai mülkiyet haklarınızın tescili ve her türlü işlemlerinin takibi konusunda sizlere hizmet vermekten memnuniyet duyacağımızı bilgilerinize sunar, daha detaylı bilgi için şirketimizle temasa geçmenizi rica ederiz.

 

 

Üste Git