+90 (0212) 290 62 72 (pbx)

Adres: Gürsel Mah. İmrahor Cad. No: 29 / A Kat: 6 PREMİER KAMPÜS OFİS, 34400 Kağıthane / İSTANBUL (TÜRKİYE)

Telefon: +90 (0212) 290 62 72 (pbx) - Mail: info@basalanpatent.com.tr

Sahte İlaçlar

Sahte İlaç Nedir?

Saf olmayan, eksik ya da hatalı aktif madde içeriğine sahip olan ilaçlar ile kullanım süresi geçtiği halde, bunun gizlenerek satıldığı ilaçlar sahte ilaç olarak nitelendirilmektedir.

İlacın sahte olduğu nasıl anlaşılır?

Sağlık Bakanlığının belirlediği fiyattan daha ucuza satılan ilaçlara dikkat edilmelidir. Ayrıca kutunun üzerinde ve etiketinde silinti, kazıntı olup olmadığına ve son kullanım tarihlerinin değiştirilip değiştirilmediğine bakılmalıdır.

Bazı sahteciler son kullanım tarihi dolmak üzere olan ürünleri satın alıp, etiketlerini değiştiriyorlar. Bu bakımdan ürün ambalajında kurnazca yapılmış değişiklikler aramak, daha önceden satın alınan ürünlerle karşılaştırmak gerekmektedir.

Ambalajlarda, kağıt dokusu, etiketlerin boyutu ve kalınlığı, ayrıca kağıdın parlaklığı veya cilasında farklılık olup olmadığı da incelenebilir. Sahte bir ilaç tespit edildiğinde, doktora, satın alınan eczaneye, ilacın meşru üreticisine ve Sağlık Bakanlığına bilgi verilmelidir.

Korunmak için neler yapılmalı?

Hastalar ilaçlarını ruhsatlı eczanelerden temin etmeli, internet sitelerinden ya da seyyar satıcılardan kesinlikle ilaç satın almamalıdır. Ayrıca ilaç dağıtım kanalları iyi denetlenmeli, güvenilir olmayan depolardan alım yapılmamalıdır. Son olarak sahte ilaç üreticilerine yönelik yasal cezai yaptırımların daha caydırıcı olması gerekmektedir.

Olumsuz etkileri neler?

Sağlık otoriteleri, şimdiye kadar sahte ilaçların sebep olduğu birçok ölüm ve hastalık vakası tespit etmiştir. Sahte maddeler veya eksik tedavi, beklenmedik etkilere, zehirlenmelere yol açabilmekte ve hatta bundan dolayı ölüme varan sonuçlar doğabilmektedir. Öte yandan olumlu ya da olumsuz hiçbir etkisi olmayan sahte ilaçlar da hastaya zarar vermektedir.

Sahte ilaç sorunu dünyada ne kadar yaygındır?

Dünya Sağlık Örgütü`nün tespitlerine göre dünyadaki ilaçların yaklaşık yüzde 7`si sahtedir. ABD`de lipit düşürücülerden (kolesterol), kanser ilaçlarına kadar geniş bir yelpazede sahte ilaçlar tespit edilmiştir. Ülkemizde ilaç dağıtımı genel olarak güvenli olmakla birlikte, bazı gelişmekte olan ülkelerde ilaçların yüzde 50`sinin sahte olduğu tahmin edilmektedir. Bu oran Afrika kıtasında yüzde 80`lere kadar çıkmaktadır. Sahteciler çoğunlukla fazla satılan ilaçları taklit etmektedir.Örneğin, Afrika`da sahte sıtma ilacı çok yaygındır. Sahte ilaçların çoğu Hindistan ve Çin’de üretilmektedir.

Üste Git