+90 (0212) 290 62 72 (pbx)

Adres: Gürsel Mah. İmrahor Cad. No: 29 / A Kat: 6 PREMİER KAMPÜS OFİS, 34400 Kağıthane / İSTANBUL (TÜRKİYE)

Telefon: +90 (0212) 290 62 72 (pbx) - Mail: info@basalanpatent.com.tr

Faydalı Model ve Patent Belgesİ Arasındakİ Farklar

- Faydalı model başvurularında tekniğin bilinen durumunun aşılması kriteri  aranmaz. Ancak, patent belgesi için tekniğin bilinen durumunun aşılması şartı aranmaktadır.

- Faydalı Model Belgelerinin koruma süresi 10 yıl, Patent belgelerinin ise incelemeli olanlarının 20 yıl, incelemesiz olanlarının koruma süresi ise 7 yıldır.

- Faydalı model başvurularına herhangi bir yenilik incelemesi yapılmaksızın ve yapılan 3. kişi itirazları dikkate alınmaksızın belge verilir. Patentte ise Türk Patent Enstitüsü tarafından belirlenen uluslararası patent veritabanına sahip araştırma kurumlarında araştırma ve inceleme raporları düzenlenerek buluşun YENİ olup olmadığı TPE tarafından araştırılır.

- Faydalı Modelin tescil prosedürü yaklaşık 1- 1, 5 yıl içerisinde tamamlanmaktadır. Patent Belgesinin tescil prosedürü ise sistem tercihine göre ve seçilen araştırma – inceleme ofislerine göre değişebilmekte olup, yaklaşık 3 yıldır. Bu nedenle, faydalı model başvurularında süreç daha kısa, maliyet ise daha düşüktür.

- Patentlere ek patent belgesi verilirken, faydalı modellere ek faydalı model belgesi verilemez.

Üste Git